Klub Radnych Samorząd dla Mieszkańców

działający w Radzie Miejskiej w Mogielnicy w kadencji 2010 - 2014

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zdaniem Starosty
Zdaniem Starosty

Na każdym polu widać efekty

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 

Wywiad dla portalu grojec24.net. Wywiad przeprowadził Mateusz Adamski, redaktor naczelny portalu.

Marek Ścisłowski: Na każdym polu widać efekty


Ze starostą grójeckim Markiem Ścisłowskim o półmetku kadencji, planach na przyszłość i aktualnych problemach, rozmawia Mateusz Adamski.

W listopadzie minęła połowa obecnej kadencji władz powiatu, i tym samym Pana na stanowisku starosty. Przejmowaliście powiat w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Co mimo tego udało się zrobić, co zalicza Pan do największych sukcesów w tym okresie?
Marek Ścisłowski, starosta Powiatu Grójeckiego: Tak jak pan wspomniał, powiat przejęliśmy w bardzo trudnej sytuacji. Jego zadłużenie sięgało  40 mln zł. Do tego doszły problemy w służbie zdrowia, oświacie,  praktycznie we wszystkich dziedzinach działalności powiatu.
Z tych dwóch lat współpracy z zarządem i radą, mimo różnych konfliktów zwłaszcza na tle politycznym, jestem bardzo zadowolony.
Przede wszystkim udało się zmniejszyć zadłużenie. Mimo  trudnej sytuacji przez  dwa lata powiat nie zaciągał żadnych zobowiązań finansowych. Udało się ustabilizować sytuację w szpitalu w Grójcu. Nie lepiej było w SPZOZ w Nowym Mieście – w tej chwili i tam sytuacja została unormowana. Udało się zrealizować sporo zadań inwestycyjnych na drogach, m.in. w Konarach (gmina Warka), Błędowie (droga Huta Błędowska – Błędów) czy drogę Nowe Miasto – Ulów. Mimo ogromnych problemów udało się dokończyć rewitalizację Centrum Edukacyjno - Muzealnego w Warce oraz zakończono projekt rozbudowy izby przyjęć w SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą
Uporządkowaliśmy sprawy w oświacie. Mogę powiedzieć, że na każdym polu widać pozytywne efekty.
Nie udało się natomiast pozyskać środków z Urzędu Marszałkowskiego na realizację remontów dróg powiatowych. W tym roku mamy problem z pozyskaniem dofinansowania na drogę Zbrosza Duża – Jasieniec. Nie wynika to z niechęci starostwa do realizacji tego zadania. Informacje, że zarząd nie chciał realizować tej inwestycji są dla nas krzywdzące i kłamliwe.

A czego oprócz wspomnianej inwestycji w Jasieńcu nie udało się zrealizować albo z czego nie jest Pan zadowolony?
Nie wszystko udało się zrealizować w takiej formie, jak to sobie planowaliśmy. Niestety,  przez te dwa lata systematycznie pojawiały się nowe problemy, o których nie widzieliśmy, przejmując władzę w powiecie.
Podam przykład, w trakcie kontroli z Urzędu Kontroli Skarbowej ustalono, że powiat zawyżając subwencję oświatową w latach 2010-2013 pobrał bezprawnie 3,2 mln zł. Na chwilę obecną otrzymaliśmy decyzję, że musimy zwrócić 1,2 mln zł. Pierwszą ratę w wysokości 404 tys zł spłaciliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Dwie pozostałe raty musimy spłacić  w czerwcu 2017 i 2018 roku . Czekamy na kolejne rozstrzygnięcia Ministerstwa Finansów.
To samo było z inwestycją w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie w wyniku kontroli na koniec 2015 roku okazało się, że musimy zwrócić 570 tys. zł za nieprawidłowo prowadzoną rozbudowę izby przyjęć.
Nie można też zapominać o „rozgrzebanej” inwestycji Centrum Muzealno-Edukacyjnego w Warce. 2 stycznia 2015 roku, tuż po objęciu władzy, musiałem podjąć decyzję o zapłacie faktury 770 tys. zł wystawionej przez wykonawcę, która powinna być zapłacona w 2014 roku. Gdybyśmy tego nie zrobili, to groziłaby nam konieczność zwrotu całej wielomilionowej dotacji.
To wszystko powoduje, że nie można nic zaplanować, bo nie wiemy, co nas jeszcze może spotkać.

Mówi Pan, że ciężko coś zaplanować, ponieważ cały czas wychodzą sprawy z poprzednich kadencji, ale chciałbym się zapytać, jakie są priorytety władz powiatu na pozostałą część kadencji?
Naszym priorytetem są przede wszystkim drogi. Przez  najbliższe dwa lata chcemy wygospodarować znaczne środki na remonty dróg.  Zamierzamy przy tym korzystać  ze środków od Wojewody Mazowieckiego. Mam nadzieję, że  uda się wreszcie nawiązać współpracę z Urzędem Marszałkowskim. Oczywiście liczę też na gminy, z którymi na zasadzie partnerskiej współpracy chcemy remontować odcinki dróg będące w najgorszym stanie.

Uchwalony niedawno budżet powiatu grójeckiego na 2017 rok zakłada nadwyżkę, ale jednocześnie w uchwale zapisano przejściowy deficyt. Mógłby Pan powiedzieć więcej na ten temat?
Kwota ponad 3 mln zł to stała kwota w budżecie, którą musimy zabezpieczyć na wykup obligacji i spłatę pozostałych kredytów. Nie jest to nadwyżka budżetowa.

Czytając lokalną prasę, także nasz portal, można odnieść wrażenie, że sprawy samorządowe w powiecie zdominował temat pańskiego konfliktu z byłym wicestarostą Maciejem Dobrzyńskim. Na początku kadencji to Państwa kluby, tj. PiS i Nasze Czasy, stanowiły koalicję rządzącą powiatem. Później doszło do rozłamu i dwóch przewrotów personalnych w radzie. Jakie są przyczyny tego konfliktu i czy widzi Pan szanse na jego zakończenie?
Dla mnie przyczyną tego konfliktu jest nieznajomość problemów samorządu przez pana Dobrzyńskiego. Na początku kadencji liczyliśmy na współpracę. Robiliśmy wszystko, żeby się ona układała. Mimo rozbieżności co do sposobu naprawy powiatu, próbowaliśmy nawiązać porozumienie i utrzymać ten układ, który był targany różnymi wstrząsami. Ja osobiście liczyłem na doświadczenie Dobrzyńskiego. Jego postawa rozczarowała nas wszystkich. Niestety, pan Dobrzyński nie rozumie, że nie można przenosić swoich pomysłów związanych z funkcjonowaniem firmy na sprawy samorządowe. Te sprawy rozwiązuje się przecież zupełnie inaczej.

No właśnie, konflikt Pana klubu z klubami opozycyjnymi trwa w najlepsze. Chciałbym jednak przekornie zapytać, co ceni Pan u radnych opozycyjnych?
Myślę, że w powiecie za dużo jest polityki. Nikogo nie przekreślam, nikogo nie szereguję. Opozycję traktuję jako jeden klub, w którym są normalnie i racjonalnie myślący ludzie. Są jednak inspirowani, mają lidera, który próbuje narzucać im formy działania niespotykane w samorządzie. Takie destrukcyjne działania uniemożliwiają konstruktywny dialog.
Proszę pamiętać, że klub "Powiat Sprawny i Przyjazny" do niedawna sprawował władzę w powiecie, a fakty mówią same za siebie, że w tym czasie nie było dobrze z gospodarnością. Dlatego radni tego klubu powinni dać sobie na wstrzymanie i pozwolić nam działać. Natomiast od początku kadencji jesteśmy atakowani. Nie mamy nawet szansy podjęcia działań naprawczych.
Pierwszym przykładem  jest szpital w Grójcu. W prasie przedstawiane są informacje o kolejnym zadłużaniu. Tymczasem Powiatowe Centrum Medyczne otrzymało od nas poręczenie kredytu, dzięki któremu spłaciło zobowiązania m.in. wobec tzw. para-banków. Zobowiązania wobec wierzycieli zostały więc przeniesione do banku, ale zadłużenie nie wzrosło.
Powiem więcej, z bilansu na koniec listopada przedstawionego przez prezes PCM wynika, że działalność szpitala zamknęła się zyskiem w wysokości blisko 270 tys. zł.
Uratowaliśmy ten szpital, teraz trwa jego rekonwalescencja. To wymaga jednak czasu.  

Główną bolączką powiatu wydaje się być właśnie służba zdrowia. Od dłuższego czasu mówi się o problemach finansowych szpitala w Grójcu. Niedawno pojawiły się informacje o trudnej sytuacji lecznicy w Nowym Mieście nad Pilicą. Z czego Pańskim zdaniem wynikają te problemy, i czy jako zarząd macie na nie jakąś receptę?
Recepta to pieniądze. Nasze szpitale nie są wyjątkiem w skali kraju. W każdym powiecie sytuacja wygląda podobnie: placówki służby zdrowia są zadłużone. Utrzymanie dwóch szpitali to ogromny wysiłek finansowy dla powiatu, który ma zbyt małe dochody.
Działania, które podejmujemy mają na celu ograniczenie zbędnych kosztów funkcjonowania szpitali, bo to ma duże  znaczenie. Te działania, które zostały podjęte w PCM w Grójcu świadczą o tym, że szpital zaczął się bilansować. Oczywiście są grupy z tego niezadowolone, ale wiadomo, że przy zmianach zawsze ktoś taki się pojawi.
Generalnie szpitale w Polsce są niedofinansowane. Kontrakty podpisywane z Narodowym Funduszem Zdrowia są zbyt niskie. Mam nadzieję, że po zmianach w lipcu, kiedy mówi się o innych zasadach finansowania szpitali sytuacja ta się poprawi. Ale czy tak będzie? Nie jestem w stanie teraz powiedzieć.

A może po prostu starostwa nie stać na utrzymywanie dwóch szpitali, tak jak np. kogoś zarabiającego 1500 zł nie stać na to, by utrzymywać wielki dom? Może należałoby się zastanowić przynajmniej nad częściową prywatyzacją którejś z lecznic?
Na początku szukaliśmy rozwiązania, które zmniejszyłoby koszty działania obu szpitali.  Rozmawialiśmy z operatorem zewnętrznym, ale tylko do czasu, kiedy  okazało się, że chce on przejąć szpitale w całości i samemu nimi zarządzać. My się na takie rozwiązanie nie godziliśmy, i podjęliśmy się trudu, aby wyprowadzić szpitale z trudnej sytuacji finansowej własnymi siłami.
W najbliższym czasie okaże się, jak będzie wyglądała sytuacja szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Na tamtejszym lotnisku działania zaczyna prowadzić wojsko.  Być może szpital zostanie wsparty przez armię, bo przy takiej jednostce istnienie szpitala jest wręcz niezbędne. Jednak jeszcze za wcześnie, żeby rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach.

Mówił Pan o problemach z inwestycją w Warce, jak obecnie wygląda ta sprawa?
Na chwilę obecną inwestycja została zamknięta i rozliczona. Urząd Marszałkowski odebrał dokumentację. Przejęliśmy nowy budynek i my go utrzymujemy.

Pod koniec ubiegłego roku gazeta „Nasze Czasy” pisała o sprawie przeniesienia liceum w Warce do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Nie wiem skąd wzięły się informacje, że w ogóle mamy taki pomysł. Byłem wielokrotnie na spotkaniach w Warce. Rozmawiałem z nauczycielami i rodzicami uczniów.
Informowałem ich, że w takiej formie jak obecnie trudno jest utrzymać dwie placówki w Warce, skoro nabór jest tak naprawdę do jednej szkoły. Mówiłem też o tym, że szkoda wydawać pieniądze na utrzymanie obiektów zamiast przeznaczać je chociażby na podnoszenie poziomu kształcenia.
Cały problem bierze się z braku naboru do szkoły. Jedną z jego przyczyn jest niż demograficzny, ale są też inne czynniki. Na ostatnim spotkaniu powiedziałem nauczycielom, że to też od nich zależy, jak zachęcą uczniów gimnazjów z terenu gminy Warka , żeby skorzystali z oferty edukacyjnej ich placówek.  Zapewniam, że bez zgody  rodziców i nauczycieli nie podejmę żadnych działań. Zadaniem „Naszych Czasów” jest sianie zamętu. I tylko to im naprawdę dobrze wychodzi.

Przed nami reforma oświaty. Czy są już decyzje odnośnie szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Grójeckiego? Czy macie pomysł na zagospodarowanie nauczycieli z gimnazjów, które zostaną wygaszone?
Reforma dotyczy przede wszystkim gmin, które muszą przeprowadzić likwidację gimnazjów. W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania sieci szkół. Jeśli chodzi o powiat grójecki to tutaj żadnych zmian  nie przewidujemy. Natomiast zapewnienie miejsc pracy dla nauczycieli to jest jeszcze sprawa do dyskusji. Nie zakładamy redukcji zatrudnienia.

Z pewnością niemiłym zaskoczeniem dla Pana było odrzucenie przez urzędników wojewody wniosku o dofinansowanie remontu drogi do Zbroszy Dużej. Co w tej chwili może Pan zrobić, by jednak znalazły się pieniądze na tę inwestycję?
Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że to nie była nasza niechęć do tej inwestycji, bo nie po to wykonaliśmy całą dokumentację i pisaliśmy wnioski, żeby sobie później tę sprawę odpuścić.  Nie jest to na pewno wina powiatu. Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe wytyczne do sporządzania wniosków o dofinansowanie. Wykonując tak obszerną dokumentację, nie byliśmy w stanie w ciągu miesiąca ich zaktualizować.
Natomiast cały czas szukamy środków, żeby mimo wszystko tę drogę wyremontować,  jestem umówiony na spotkanie z Wojewodą Mazowieckim. W tej sprawie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Przedstawianie nieprawdziwych teorii  z pewnością nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Ja jednak jestem dobrej myśli.

Od ponad roku Pana zastępcą jest Dariusz Piątkowski, który wcześniej nie omieszkał ostro krytykować Pana i Państwa klubu radnych PiS. Powiedzmy sobie szczerze, że chcąc uzyskać większość w radzie, nie miał Pan wtedy wielkiego wyboru i musiał Pan go nominować. Dziś może Pan powiedzieć, że wyznaczenie pana Piątkowskiego na stanowisko wicestarosty wyszło Panu na dobre?
Zdecydowanie tak. Pan Piątkowski nie pracował wcześniej w samorządzie. Funkcja radnego jest czymś innym niż wykonywanie zadań wicestarosty.
Oceniam pana Piątkowskiego pozytywnie, ponieważ jest człowiekiem bezpośrednim. Są problemy, których rozwiązanie widzimy inaczej, ale zawsze siadamy i rozmawiamy. Brakowało mi tego u jego poprzednika, pana Dobrzyńskiego.

Chyba w głowie każdego samorządowca powoli pojawia się myśl o kolejnych wyborach. Czy mogąc wybierać, wolałby Pan zostać starostą na kolejne cztery lata czy burmistrzem Mogielnicy?
Decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjąłem. Na pewno większe możliwości działania są w gminach, gdzie są większe środki i można się wykazać jeśli chodzi o inwestycje. Na szczeblu powiatowym takich możliwości nie ma.

Mamy początek nowego roku. Czego by sobie Pan w nim życzył jako starosta?
Spokoju i wyrozumiałości zwłaszcza ze strony opozycji. Radni opozycji powinni zrozumieć, że nie jestem od tego, aby z nimi toczyć wojny, ale żeby wykorzystywać ich pomysły, i żeby służy one całemu powiatowi.  Nie dziwi mnie postawa Dobrzyńskiego, który przegrał swoją szansę, a po wyroku skazującym być może na dłużej pożegna się z działalnością w samorządzie. Dziwi mnie natomiast bardzo postawa radnego Janusza Karbowiaka, który w poprzedniej kadencji był przecież Przewodniczącym Rady Powiatu. Wtedy wydawało mu się , że wszystko jest dobrze. Nie widział niegospodarności na każdym kroku, nie widział zadłużających się w ogromnym tempie szpitali, nie widział wyłudzanych subwencji oświatowych. Dziś we wszystkich działaniach widzi nieprawidłowości. Szkoda, że nie widzi tego, że jego suflerami są osoby mające problemy z prawem (liderzy Naszych Czasów). Chciałbym, żeby radnym Prawa i Sprawiedliwości, którym zaufało społeczeństwo, dano szansę spokojnej pracy, której efekty zostaną ocenione  przy urnach wyborczych. Ja osobiście liczę na współpracę z pozostałymi radnymi  z klubu „Powiat Sprawny i Przyjazny”. Chciałbym być po prostu sprawiedliwie oceniany za to co robię.

Rozmawiał Mateusz Adamski, redaktor naczelny Grojec24.net


 

Efekty dwuletniej pracy

Email Drukuj PDF

Szanowni Państwo,

Za nami dwa lata porządkowania powiatu. W jakim stanie go przejęliśmy, pisałem podsumowując pierwszy rok naszej działalności. Był to czas bardzo trudny. Przypomnę tylko, że jako Prawo i Sprawiedliwość odziedziczyliśmy po koalicji PSL i PO:
1. ponad 39 milionowe zadłużenie,
2. 13,5 milionowe zobowiązania w PCM sp. z o.o. w Grójcu,
3. 14,0 milionowe zobowiązania w  SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą,
4. niedokończoną inwestycję pod nazwą Rewitalizacja CEM w Warce - zagrożony termin zakończenia zadania oraz brak środków na roboty budowlane i digitalizację zbiorów,
5. niedokończoną rozbudowę izby przyjęć przy SP ZOZ w Nowym Mieście.

Jak się później okazało, nie były to wszystkie zobowiązania. W wyniku przeprowadzonej w 2015 roku kontroli, inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej stwierdzili poważne uchybienia w naliczaniu subwencji oświatowej za lata 2011-2014. Okazało się, że niezgodnie z prawem zawyżano ją o 3,2 mln zł. Ministerstwo Finansów zażądało zwrotu tej kwoty. W wyniku przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski kontroli na zakończenie realizacji projektu pn. Budowa izby przyjęć stwierdzono liczne nieprawidłowości. W związku z tym naliczono korekty finansowe i zażądano zwrotu kwoty ok. 700 tys. zł.
Mimo tak trudnej sytuacji Zarząd zrealizował wiele inwestycji i remontów w następujących obszarach:

1. Transport i łączność

Przebudowa drogi powiatowej Wola Chynowska – Konary – Podgórzyce o długości 2350 mb - wartość robót 1 769 150 zł (dotacja Wojewody Mazowieckiego 839 532 zł, środki gminy Warka i środki powiatu po 464 809 zł);
przebudowa drogi powiatowej Huta Błędowska – Błędów o długości 6035 mb - wartość robót 5 664 570 zł (dotacja Wojewody Mazowieckiego 2 785 528 zł, środki gminy Błędów 1 429 411 zł, udział mieszkańców 32 500 zł, środki własne powiatu 1 417 131zł).
Ponadto w latach 2015-2016 na drogach powiatowych wykonano nową nawierzchnię o łącznej długości 11 200 mb – wartość robót 2 686 520 zł. Prace te realizowano przy współudziale gmin, na terenie których dokonywano remontów.
Jedyną gminą, która nie wyraziła chęci współpracy, była gmina Mogielnica. Z przykrością należy tutaj dodać, że właśnie burmistrz z Mogielnicy nie chce współpracować z powiatem w żadnej dziedzinie.
Wybudowano 1130 mb chodników o wartości 300 tys. zł.
Wykonano remonty cząstkowe o wartości 1,1 mln zł.
Wykonano wiele prac związanych z oznakowaniem poziomym i pionowym dróg, utrzymaniem zieleni, renowacją rowów przydrożnych o wartości ok. 1,9 mln zł.
Ponadto dokonano zakupu samochodu osobowego (o wartości 27 tys. zł) oraz ciężarowego (wywrotki o wartości 184 tys. zł) dla potrzeb Powiatowego Zarządu Dróg.

2. Oświata i wychowanie

Z uwagi na złą organizację oświaty, brak analizy bieżących wydatków, starostwo w ciągu dwóch lat  musiało dołożyć do subwencji oświatowej ok. 5 mln zł. Dodatkowym problemem był fakt zawyżania w latach 2011 – 2014 subwencji oświatowej na łączną kwotę 3,2 mln zł. Środki te powiat jest zmuszony zwrócić Ministerstwu Finansów. Ponadto stale zmniejszająca się liczba uczniów w szkołach doprowadziła do obniżenia kwoty subwencji oświatowej. Problemy te w dużej mierze rozwiązujemy współpracując z samorządami. W 2015 r. dzięki bardzo dobrej współpracy z Radą Miejską i Burmistrzem z Nowego Miasta n/Pilicą udało się przekazać Liceum Ogólnokształcące gminie. Rozpoczęliśmy także proces ograniczania obsługi administracyjnej w     szkołach, co przyniosło znaczne oszczędności. Najbardziej widocznym efektem jest wygospodarowanie 200 000 zł na zakup nowych samochodów dla potrzeb szkół specjalnych. Środki te wraz z dofinansowaniem z PFRON w wysokości 216 tys. zł pozwolą naszym placówkom otrzymać trzy nowe samochody już na początku 2017 r. Obecnie prowadzona jest procedura przetargowa na ich zakup.
Na remonty w szkołach przekazano ponad 300 000 zł. Środki te pozwoliły na wyremontowanie sanitariatów w ZSP w Grójcu, czy adaptację pomieszczeń do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w SOSW w Jurkach. Dzięki podpisaniu umowy użyczenia z Cechem Rzemiosł Różnych od początku roku 2017 przystąpimy do adaptacji pomieszczeń dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grójcu (pozwoli to na rozszerzenie działalności w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju) oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej, której poprzednim władzom przez blisko 20 lat nie udało się utworzyć.

3. Służba zdrowia

O sytuacji jaką zastaliśmy w PCM Sp. z o.o. w Grójcu oraz w SP ZOZ w Nowym Mieście wspomniałem na wstępie. Blisko 30 mln zł zobowiązań, brak płynności finansowej oraz zagrożenie upadłości spółki to obraz konającej służby zdrowia.
W PCM, dzięki pozyskaniu kredytu, spłacono zobowiązania wymagalne wobec wierzycieli, zahamowano proces generowania strat, mimo ogromnych problemów ukończono zakład rehabilitacji (wartość zadania 2,9 mln zł udział własny powiatu 20%). Podjęliśmy starania, aby szpital znalazł się w tworzonej sieci szpitali. Aby to się stało, musi on spełniać określone wymagania. Dlatego już w 2016 r. przystąpiliśmy do informatyzacji w szpitalu. Na to zadanie, którego wartość wynosi blisko 5 mln zł musimy zarezerwować 20% wkładu własnego.  Zakończenie realizacji zadania zaplanowane jest na 2018 rok.
PCM wzbogacił się także o dwie nowe karetki pogotowia ratunkowego o wartości ok. 800 tys. zł. Ich zakupu dokonano dzięki wsparciu Wojewody Mazowieckiego (80%). Ponadto Spółka dokonała zakupu kardiomonitorów ze stanowiskiem komputerowym do centralnego monitorowania pracy serca (wartość zamówienia 274 500 zł). Jeszcze w tym roku Szpital zakupi sprzęt medyczny: bronchofiberoskop o wartości 46 980 zł. (dofinansowanie Rady Miejskiej w Mogielnicy 20 000 zł), dwa łóżka porodowe o wartości 38 340 zł (sfinansowane niemal w całości przez firmę Faurecia, zestaw laparoskopowy (wartość 170 000 zł sfinansowany ze środków starostwa) oraz aparat EKG.
Do zadań inwestycyjnych na najbliższe lata należy zaliczyć:
a) opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przeniesienie Polikliniki PCMG do pomieszczeń po byłym zakładzie rehabilitacji - wartość umowy 40 tys. zł;
b) opracowanie dokumentacji konkursowej na realizację zadania pn. Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z wyposażeniem wraz z budową lądowiska dla helikopterów w PCM - wartość zadania ok. 10 mln zł – możliwość dofinansowania z zewnątrz 80%;
c) wykonanie sterylizatorni w szpitalu oraz jej wyposażenie.

Natomiast w SP ZOZ w Nowym Mieście n. Pilicą do dnia dzisiejszego ujawniane są liczne przypadki niegospodarności, co uniemożliwiało odzyskanie płynności finansowej. Dopiero poręczenie kredytu w wysokości 8 mln zł przez Radę Powiatu pozwoli ustabilizować finanse placówki. Mimo trudnej sytuacji, pozyskując dofinansowanie w wysokości 647 tys. zł, zakupiono dwie karetki pogotowia. Brakujące środki w wysokości 154 tys. zł uzupełniło Starostwo. W tym miejscu należy podkreślić zaangażowanie gmin:
wsparcie gminy Nowe Miasto w kwocie 100 tys. zł pozwoliło na zakup sprzętu medycznego do poradni okulistycznej, kolposkopu optycznego i stołu zabiegowego,
Rada Miejska w Mogielnicy przyznała 15 tys. zł na fotel ginekologiczny, lampę zabiegową i dwie pompy infuzyjne, gmina Odrzywół pokryła koszty zakupu kardiomonitora.
Ponadto z fundacji PZU Życie pozyskano wsparcie finansowe w wysokości 67 400 zł na zakup nowych łóżek szpitalnych oraz 15 tys. zł na nowe pompy infuzyjne. Dzięki darowiznom, placówka wzbogaciła się o aparat KTG, chłodziarkę, dwa elektrokardiografy oraz komputer. Nowomiejski szpital podpisał również umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego na realizację projektu Wdrażanie usług e-zdrowia. Informatyzacja kosztować będzie ok. 4 mln zł., z tego udział środków starostwa to 20%.
Dzięki dotacji ze Starostwa (100 tys. zł) przeprowadzono remont przychodni w Drzewicy.

Trudna sytuacja finansowa obydwu szpitali zmusza Zarząd i Radę Powiatu do poręczania wsparcia dla tych placówek, co znacznie ogranicza możliwości inwestycyjne w powiecie.
1. We wrześniu 2015 roku zakończono budowę Centrum Edukacyjno – Muzealnego w Warce. Mimo ogromnych trudności, wygospodarowano brakujące 900 tys. zł na dokończenie inwestycji. Dziś cały kompleks wraz z wyremontowanym muzeum i zrewitalizowanym parkiem stanowi perełkę Ziemi Grójeckiej.
2. Zarząd przy akceptacji większości Radnych Rady Powiatu wspierał również inne działalności:
a) zakupił nowy samochód dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Warce za 140 tys. zł,
b) dofinansował zakup dwóch nowych samochodów dla Komendy Powiatowej Policji w Grójcu,
c) zaplanował w budżecie na 2017 r. wsparcie dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej do zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego z funkcją ratownictwa technicznego,
d) zrealizował projekt Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, którym objęto placówki oświatowe oraz 150 gospodarstw domowych z powiatu grójeckiego. Wartość projektu ponad 2 mln zł. Ponadto przez pięć lat starostwo będzie pokrywać koszty zapewnienia dostępu do szerokopasmowego Internetu – ok 115 tys. zł rocznie.

Szanowni Państwo, należy podkreślić, że przez te dwa lata istotnie obniżono, bo o 5,5 mln zł, zadłużenie powiatu. Przeprowadzono zmiany organizacyjne w starostwie, w wydziale geodezji wprowadzono elektroniczny system zgłaszania dokumentacji, wydłużono godziny pracy kasy. Na bieżąco prowadzony jest audyt w urzędzie. Dzięki temu wprowadzane są zasady mające na celu racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi takie jak: wspólne dla wszystkich jednostek dostawy gazu i energii elektrycznej, skrócenie procesu likwidacji samochodów holowanych z dróg, modernizacja kotłowni w SP ZOZ, w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym oraz w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Mieście.
Zadań tych nie udałoby się zrealizować bez zaangażowania wielu osób. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Marszałka Senatu RP Pana Stanisława Karczewskiego i Posła na Sejm RP Marka Suskiego za wspieranie naszych działań. Pragnę także szczególnie podziękować wszystkim pracownikom starostwa, Pani Skarbnik Jadwidze Ostrowskiej, dyrektorom placówek oświatowych, Burmistrzom: Panu Mariuszowi Dziubie, Panu Jackowi Stolarskiemu, Panu Dariuszowi Gizce, Wójtom: Sławomirowi Słabuszewskiemu, Markowi Mikołajewskiemu, Władysławowi Piątkowskiemu, Wiesławowi Nasiłowskiemu, Tadeuszowi Zakrzewskiemu, i Markowi Pietrzakowi, Pani Prezes PCM w Grójcu Marzenie Barwickiej, Pani Dyrektor SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą Joannie Czerwińskiej, Pani Dyrektor CEM w Warce Iwonie Stefaniak, Panu Dyrektorowi PZD w Grójcu Adrianowi Jachoskiemu, Komendantowi Powiatowemu Policji Panu nadkomisarzowi Robertowi Farynie, Dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego Panu pułkownikowi Andrzejowi Kozerze, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Panu brygadierowi Jackowi Wichowskiemu oraz wielu sponsorom wspierającym nasze inwestycje i remonty. Przed nami jeszcze wiele zadań. Jestem pewny, że dzięki bardzo dobrej współpracy uda się je zrealizować z korzyścią dla wszystkich mieszkańców Ziemi Grójeckiej.


Starosta Grójecki
Marek Ścisłowski

Muzeum_im_Kazimierza_Pułaskiego_Warka_fot_Igor_Dziedzicki

 


 

Oświadczenie

Email Drukuj PDF

Grójec, dnia 20.12.2016r.

O ś w i a d c z e n i e


Szanowni Państwo,

Muszę zdecydowanie zaprotestować przeciwko kłamliwym artykułom zamieszczanym w „Naszych Czasach”. Ale czy można się dziwić, skoro autorem większości z nich jest Maciej Dobrzyński, który wreszcie 8 grudnia 2016r. został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Radomiu za wielokrotne poświadczanie nieprawdy. Jest to człowiek, który na jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu stwierdził, że jest gotów do przeznaczenia znacznych pieniędzy, żeby mnie zniszczyć. Kłamstwa te powtarza z uporem maniaka i przy wsparciu radnego Janusza Karbowiaka.

Trudno odnieść się do ogólników typu: brak analizy studium wykonalności, operacji na żywym organizmie naszego ogólniaka, zmaterializowanej koncepcji, krótkowzroczności, strachu, panice, chaosie organizacyjnym, finansowym w artykule „Kosztowne zamieszanie przy LO w Warce”, które pojawiają się we wszystkich artykułach jego autorstwa. Są to zlepki pusto brzmiących określeń, do których zdążyłem się przyzwyczaić. Ten potok pustosłowia płynie już od co najmniej 20 miesięcy bez względu na okoliczności. Nawet tak ważne wydarzenie jak święta Bożego Narodzenia nie są w stanie powstrzymać tego zwyrodniałego narcyza przed opluwaniem nie tylko mnie, ale również wielu innych ludzi. Mam nadzieję, że Dobrzyński nie kończył „ogólniaka” w Warce, bo swoją postawą pokazuje, jak niewiele wyniósł z lat spędzonych w szkole.

Oświadczam, że ani ja, ani Zarząd Powiatu nigdy nie podjęliśmy decyzji o przeniesieniu Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce. Nie rozumiem więc skąd te kłamstwa na temat zmiany decyzji podjętej pod naciskiem uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządowców. Nieprawdą jest również, że umowę podpisałem ze strachu przed społecznością Warki. Umowa z dnia 1 stycznia 1992 r. w § 1 zawiera zapis: „Na mocy uchwały Nr VIII/36/90 Rady Gminy w Warce z dnia 30.11.1990 r., Zarząd Gminy przekazuje Kuratorium część budynku Ośrodka Sportowo-Kulturalnego w Warce położonego przy ul. Warszawskiej 27 w użyczenie na czas nieokreślony (nie krótszy niż 25 lat) z przeznaczeniem na liceum ogólnokształcące”. W § 5 jest napisane: „Niniejszą umowę każda ze stron może wypowiedzieć w okresie 6-miesięcznym na koniec roku szkolnego”. Osobiście rozmawiałem z nauczycielami w 2015 r. i zapewniałem, że nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach bez akceptacji społecznej. W maju br. ustaliliśmy z burmistrzem Dariuszem Gizką, że podpiszemy nową umowę użyczenia na lata 2017-2021 z możliwością jej przedłużenia. Dwukrotnie spotkałem się z nauczycielami 17 listopada oraz 19 grudnia tego roku. Podtrzymałem stanowisko, że szkoła nie zostanie zlikwidowana ani przeniesiona. Powtórzyłem w obecności rodziców, że istotne decyzje dla szkoły będziemy podejmować wspólnie.

Potwierdzeniem kłamstw jest drugi artykuł podpisany przez Radnego Janusza Karbowiaka pt. „Po nas choćby i potop”. Przytoczę najważniejszy cytat: „To już kolejne takie decyzje, które w tej kadencji zadłużają Powiat o ponad 23 mln złotych (z odsetkami)”. Jest to wyrafinowane kłamstwo. Gdyby tak było, to w starostwie urzędowałby już komisarz, a nie zarząd i rada. Doliczając te 23 mln zł do zadłużenia pozostawionego w spadku przez m. in. byłego przewodniczącego Karbowiaka, to wynosiłoby ono łącznie 62 mln. zł tj. 67% dochodów budżetu. Przypomnę, że zadłużenie nie może przekraczać 60%. Informuję, że Zarząd Powiatu w tej kadencji nie zaciągnął ani jednej złotówki kredytu. Wprost przeciwnie - racjonalne gospodarowanie doprowadziło do zmniejszenia zadłużenia o 6,5 mln zł.
Wierząc w brednie wypisywane w „Waszych (ich) czasach” powinny być pozamykane szpitale, zlikwidowana większość szkół oraz domów pomocy społecznej.

Szanowni Państwo,

zachęcam do zapoznania się z raportem zamieszczonym w świątecznym wydaniu „Jabłonki”. Proszę również o chwilę zastanowienia, zanim weźmiecie Państwo do ręki „Ich czasy” - tubę Dobrzyńskiego.


Starosta Grójecki
Marek Ścisłowski

 


 

Ograniczenia na drogach powiatowych

Email Drukuj PDF

Mogielnica, dnia 8 grudnia 2016 r.


Szanowni Państwo,


Z ogromnym wzburzeniem odsłuchałem treści komunikatu burmistrza Sławomira Chmielewskiego, rozpowszechnianego drogą telefoniczną, w którym informuje mieszkańców gminy, że nie ponosi odpowiedzialności za ograniczenia wprowadzone przez Powiatowy Zarząd Dróg na ulicach znajdujących się w ciągach dróg powiatowych. Forma wypowiedzi sugeruje, że stanowi to bardzo poważne ograniczenia dla mieszkańców gminy Mogielnica. Przytoczone treści są kontynuacją artykułu, wcześniej zamieszczonego w „Naszych Czasach” przez Macieja Dobrzyńskiego, obecnie skazanego prawomocnym wyrokiem za wielokrotne poświadczanie nieprawdy (art 271 kodeksu karnego). Burmistrz ze zdziwieniem stwierdza, że nikt z nim nie uzgadniał tych działań. Popiera stawiane przez Dobrzyńskiego stwierdzenie, że starosta zamyka drogi powiatowe, ogranicza działalność gospodarczą m.in. Panom Stanisławowi Stępniewskiemu, Grzegorzowi Królikowskiemu oraz Michałowi Matuszewskiemu. Celem tych ataków, które nie mają nic wspólnego z prawdą, jest stawianie mnie w złym świetle jako starosty. Ograniczenia te  mają na celu zapobieżenie niszczeniu ulic i dróg powiatowych przed masowym korzystaniem z tranzytowego transportu ciężkiego. W żadnym wypadku nie dotyczą one mieszkańców gminy i prowadzonej przez nich działalności. Nieprawdą jest, że ktokolwiek został ukarany za łamanie zakazów.
Nikt z mieszkańców gminy Mogielnica od czasu wprowadzenia ograniczeń nie kontaktował się ze mną i nie zgłaszał problemów. Tym bardziej krzywdzące są wypowiedzi Pana Matuszewskiego o niekompetencji urzędników.

Szanowni Państwo,
wszystkich, którzy w wyniku wprowadzenia ograniczeń ponieśli straty czy kary proszę o bezpośredni kontakt ze mną pod numerem telefonu:


695 221 104


Na koniec apeluję do burmistrza Chmielewskiego, niech zaprzestanie oczerniania mnie nie tylko na terenie gminy, ale również w korespondencji z jednostkami organizacyjnymi wyższego szczebla. Niech pilnuje przestrzegania prawa u siebie w Urzędzie, bo z tym nie jest najlepiej. Radziłbym, żeby nadmiar wolnego czasu poświęcił na zapoznanie się z treścią art 231 i 270 kodeksu karnego i nie stwarzał problemów tam, gdzie ich nie ma. Nie do tego służy  informator telefoniczny, za utrzymanie którego płacą podatnicy.

Marek Ścisłowski
Starosta Grójecki

 


 

Podsumowanie roku 2015 w Starostwie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 

Zamieszczam Podsumowanie 2015 roku w Starostwie w Grójcu.

Poniżej zmniejszona wersja do odczytania bezpośredni ze strony:

 

Więcej…
 

Rozmowa ŻYCIA z Markiem Ścisłowskim

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

W miesięczniku "Życie Grójca" z 28 stycznia 2016 roku ukazał się artykuł

ROZMOWA ŻYCIA z Markiem Ścisłowskim
Skończyły się rządy prawa?

Artykuł zamieszczono na stronie internetowej

www.zyciegrojca.pl


 

Pismo Starosty do Przewodniczącego Rady Miejskiej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 

Zamieszczam pismo Starosty Powiatu Grójeckiego skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mogielnicy oraz do Rady Miejskiej.

Oryginał


 

Prawda o powiecie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 

W gazecie Nad Wisłą Nr 29 (532) z 6 sierpnia 2015 roku Starosta Grójecki zamieścił na 6 stronie artykuł "Prawda o powiecie".

Link do wersji elektronicznej [Pobierz pełne wydanie Nad Wisłą w formacie PDF]

Prosimy o  rozpowszechnianie tego artykułu wśród znajomych, bo niewykluczone, że gazeta może "dostać skrzydeł i odfrunąć" z terenu gminy Mogielnica.

Kolejny artykuł Starosty Grójeckiego o sytuacji w powiecie w Jabłonce "Starosta Grójecki Marek Ścisłowski przerywa milczenie".


 Szukaj

Czytających

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 306
Odsłon : 972338

Co to było?

W czym uczestniczyli Radni w dniu 28-10-2011 ?